Ogłoszenia
Porządek Mszy Św.
Aktualności

20 - 27.10.2013 ŚWIATOWY TYDZIEŃ MISYJNY
Data dodatnia: 2013-10-18
Autor: proboszcz

Od niedzieli 20 pażdziernika, w całym Kościele Powsechnym będziemy przeżywać Tydzień szczególnej modlitwy za misjonarzy oraz pełnione przez nich dzieło Ewangelizacji. Modlitwa połączona będzie z pomocą materialną na ich dzieła. W tym roku, Ojciec Święty Franciszek zaproponował jako temat Miłosierdzie Boże dla całego świata. Skierował też tradycyjne Orędzie z tej okazji, ukazujące moc Bożego Miłosierdzia, które skierowane jest do każdego, bez wyjątku człowieka do którego starają się docierać misjonarze. Spróbujmy dokonać pewnej wizji obecnego świata i obecności w nim polskich misjonarzy; kapłanów, osób konsekrowanych oraz misjonarzy świeckich.

Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Afryce - 819. Kraje, w których znjaduje się najwięcej polskich misjonarzy, to; Kamerun - 125, Zambia -77, Tanzania - 63, Madagaskar - 59, Demokratyczna Republika Konga - 45, Republika Południowej Afryki -44, Rwanda - 41 i Republika Środkowoafrykańska - 35. W Ameryce Południowej i Środkowej pracuje 773 misjonarzy z Polski. Krajami, w których jest ich najwięcej, są: Brazylia - 263, Boliwia -115, Argentyna -119, Peru - 58, Paragwaj i Ekwador - po 40. W Azji jest 302 polskich misjonarzy. Już od wielu lat najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Kazachstanie - 101, Izraelu - 51, w Japonii - 30, na Filipinach - 29 i w Uzbekistanie - 17 misjonarzy. W Oceanii pracuje 66 misjonarzy; większość w Papui-Nowej Gwinei - 62

W 2012 roku na misje wyjechało 65 polskich misjonarzy i misjonarek

RELIGIE NA ŚWIECIE

Na świecie ponad osiem na dziesięć osób utożsamia się z jakąś grupą religijną. Badania demograficzne przeprowadzone w ponad 320 krajach wykazały, że w roku 2010 na świecie było 5,8 mld osób o określonej przynależności religijnej, czyli 84% liczby ludności wynoszącej 6,9 mld. Na świecie w roku 2010 było 2,2 mld chrześcijan (32% ludności), 1,6 mld muzułmanów (23% ludności), 1 mld hindusów (15% ludności), blisko 500 mln buddystów (7% ludności) i 14 mln Żydów (0,2% ludności. Ponad 400 mln ludzi (6% ludności) praktykuje różne religie ludowe lub tradycyjne, włączając afrykańskie religie tradycyjne, chińskie religie ludowe, rodzinne religie amerykańskie i australijskie religie aborygeńskie. Szacuje się, że 58 milionów ludzi - ok.1% populacji światowej - należy do innych religii, jak np. bahaizm, dżinizm, sihizm, szintoizm, taoizm, tenrikyo, wicca, i zaratusztrianizm. Nowe badania Pew Forum wykazały, że w przybliżeniu jedna na sześć osób na świecie ( 1,1 mld, czyli 16% ) nie ma religijnej przynależności. Jest to trzecia liczebnie grupa na świecie po chrześcijanach i muzułmanach, i prawie równa liczbie katolików. Badania wskazują, że wiele osób z tej grupy ma pewne religijne czy duchowe wierzenia (jak np. wiara w Boga jako ducha uniwersalnego ), nawet jeśli nie utożsamia się z konkretną religią.

Na świecie jest 2,2 miliarda chrześcijan, co stanowi 32% ludności. Połowa z nich to katolicy. Ocenia się, że 37% to wyznawcy protestantyzmu, włączając anglikanów, jak również Kościoły niezależne i nie przypisane do żadnego wyznania. Wspólnota prawosławana gromadzi 12% chrześcijan, a osób uważających się za chrześcijan (jak mormoni czy świadkowie jehowy ) 1%.

Ogromny jest więc obszar Ewangelizacji i potrzeba wielu robotników bo rzeczywiście żniwo jest wielkie. Otoczmy naszą modlitwą wszystkich misjonarzy i to nie tylko w tym Światowym Tygodniu Misyjnym ale każdego dnia.


Cytat na bieżący tydzień
e-Czytelnia
Proponowane strony